Wilanów

Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952), wystawa w Muzeum Plakatu w Wilanowie (ul. St. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa)
12.10.2012 – 31.01.2013

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wyeksponowano obrazy i prace z Polski, z podkreśleniem roli plakatu (pokazano niemal cały dorobek plakatowy artysty ze zbiorów wilanowskiego muzeum). Eksponowano także kolekcję amerykańską z Kalifornii, którą Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zakupiło w tym samym roku do swoich zbiorów dzięki dotacji MKiDN. Ponadto portrety wybitnych osobistości z ówczesnego świata biznesu, sztuki i polityki, grafika użytkowa, drobne ilustracje, książki, czasopisma, projekty strojów teatralnych, a nawet imponujący obraz religijny Marcin Luter przed sądem w Wormacji. Artysta został zaprezentowany w Warszawie – w miejscu swojego urodzenia, zbiegło się to z okrągłymi rocznicami zarówno urodzin (120) jak i śmierci (60).

Ekspozycji towarzyszyło niezwykłe odkrycie – o tym nie wiedział nawet syn Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej, wcześnie osierocony przez rodziców. Okazało się, że wbrew znanym dotąd informacjom, prochy obojga nie zostały rozsypane nad okolicami San Francisco, gdzie zmarli, lecz złożone na cmentarzach nieopodal tego miasta. Obecnie, dzięki zgodzie syna, wróciły na polską ziemię. Za sprawą Pani Carii Tomczykowskiej (PACF) oraz Pani Agnieszki Kasprzak-Miler (UM Warszawa) udało się zorganizować pochówek Norblinów w Warszawie. Uroczyste sprowadzenie i złożenie na Powązkach prochów Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej poprzedziło inaugurację wystawy w Wilanowie. Tak więc 12 października był dniem poświęconym pamięci Stefana Norblina: rozpoczął się uroczystością pogrzebową na Powązkach, następnie została odsłonięta pamiątkowa tablica w obecnej dzielnicy Bielany (dawniej Żoliborz) – tam gdzie Stefan zbudował swój dom, nazwany Kaskadą. Finałem był wieczorny wernisaż w Muzeum Plakatu, połączony z premierą nowego filmu o artyście („Chintraanjali. Stefan Norblin in India” w reż. Małgorzaty Skiby).

http://www.postermuseum.pl/wystawy/sztuka-poza-czasem-stefan-norblin-1892-1952,39.html
http://muzeum.stalowawola.pl/pl/wystawy/archiwum/wystawy-2012/item/789-art-outside-the-time-stefan-norblin-1892-1952

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *