Stalowa Wola


Wystawa: Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

norblin 26.08 201 norblin 26.08 111Po raz pierwszy w powojennej Polsce pokazana została twórczość Stefana Norblina, potomka znakomitego artystyczno-przemysłowego rodu, artysty niezwykle popularnego w przedwojennej Polsce, potem cenionego w Indiach jako malarza i designera i w końcu portrecistę tworzącego w USA.
Wielowątkowa, różnorodna twórczość odkrywanego dziś na nowo artysty trzech kontynentów, zaprezentowana została w trzech odsłonach: polskiej, indyjskiej, amerykańskiej, zgodnie z fascynującymi kolejami jego życia.
Ekspozycja w Stalowej Woli pokazała Norblina jako artystę wszechstronnego, mistrza w wielu dość odległych nieraz dziedzinach sztuki. Zaprezentowane zostaną obrazy olejne, głównie portrety, a także rysunki, akwarele, plakaty, przykłady grafiki, ilustratorstwa. Niestety, w zbiorach polskich nie zachowało się zbyt wiele prac artysty, sporo obrazów wymaga gruntownej konserwacji. Przedwojenna, niezwykle płodna twórczość Norblina pozostawiła ślady w informacjach prasowych, reprodukcjach, archiwaliach. Obrazy i malowidła ścienne w Indiach są sukcesywnie odnawiane przez polskich konserwatorów.
Natomiast niezwykłym wydarzeniem była także prezentacja obrazów sprowadzonych z Kalifornii (dzięki uprzejmości  The Polish Arts and Culture Foundation). Kolejną niespodzianką były obrazy i projekty wnętrz z Indii, na tę okazję specjalnie wypożyczone przez maharadżę Jodhpuru Gaja Singha II. Na co dzień wielkie płótna stanowią ozdobę pałacu Umaid Bhawan.
Uzupełnieniem ekspozycji w siedzibie muzeum była WYSTAWA PLENEROWA dotycząca twórczości Stefana Norblina w Indiach. Na wielkoformatowych wydrukach zaprezentowane zostały najważniejsze realizacje artysty w pałacach indyjskich maharadżów.

Andrew Norblin na wystawie w Stalowej Woli

Andrew Norblin

Wystawę w Stalowej Woli otwierał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski. Wśród dostojnych gości byli m.in. Maharadża Jodhpuru Gaj Singh II, a także Andrew Norblin. Jedyny syn artysty przyleciał z Kalifornii i była to jego pierwsza wizyta w kraju swoich przodków.

 

Dane wystawy:
Termin: 3 września – 9 października 2011
Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1 (część plenerowa, ul. Staszica 14)
Kuratorka wystawy: Anna Szlązak
Projekt rozwiązań mobilnych oraz aranżacyjno-multimedialnych: ARWENA Ewa Świder-Grobelna, www.swiderfilm.pl

http://muzeum.stalowawola.pl/pl/wystawy/archiwum/wystawy-2011/item/264-stefan-norblin-1892-1952-artysta-wszechstronny

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *