Indie


 

WYSTAWA: „STEFAN NORBLIN (1892-1952). A MASTER OF MANY ARTS”

SONY DSC

Otwarcie w New Delhi

SONY DSC

Otwarcie w Bombaju

Wystawa „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”, którą pierwszy raz w powojennej Polsce zorganizowało we wrześniu 2011 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, miała swoją odsłonę także w Indiach.

Na początku listopada 2011 w National Gallery of Modern Art (NGMA) w New Delhi nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji, z udziałem ministrów kultury – Polski i Indii.
Następnym miejscem prezentacji była NGMA w Mumbai (dawny Bombaj), gdzie historia artysty zatoczyła koło. Dokładnie w tej Galerii Stefan Norblin miał swoją jedyną indywidualną wystawę w Indiach w 1944 roku.
W indyjskich galeriach wielowątkową i różnorodną twórczość artysty trzech kontynentów zaprezentowano, tak jak w Polsce, także w trzech odsłonach: polskiej, indyjskiej, amerykańskiej.

Stefan Norblin pozostawił największy zbiór sztuki polskiej w Azji, obecnie poddawany konserwacji przez polskich konserwatorów i indyjskich specjalistów przy wsparciu MKiDN. Prace konserwacyjne w Jodhpur zakończono w 2011 r. Konserwacją wielkich murali i płócien w latach 2006-2011 kierował nieodżałowany Józef Steciński (1936-2013). W 2013 roku rozpoczęły się prace konserwatorskie w pałacu w Morvi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *