Urodziny artysty

W 126 urodziny Stefana Norblina, czyli 29 czerwca 2018 r., odbył się pokaz nowego nabytku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli (MRS). Dzięki dotacji MKiDN muzeum zakupiło „Portret Maxa Makowskiego”, który Stefan Norblin namalował podczas pobytu w Iraku. Jest to na chwilę obecną jedyny znany zachowany obraz z okresu irackiego w polskich zbiorach.

Doktor Maksymilian Makowski „szara eminencja” na dworze irackiego króla, pomógł Norblinom przetrwać 6 miesięcy spędzonych w Bagdadzie. To on załatwił możliwość portretowania całej rodziny królewskiej, co bardzo wzmocniło niemal pusty budżet artysty. Dzięki temu Stefan wraz z żoną Leną Żelichowską mogli udać się dalej…do Indii.

Pokaz obrazu towarzyszył otwarciu wystawy „Stefan Norblin. Portrety ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli”, na której znalazło się kilkanaście portretów ze wszystkich okresów życia i twórczości artysty (polskiego, irackiego, indyjskiego, amerykańskiego). Prezentacji obrazu dopełniły też wykłady. Magdalena Kołtunowicz (MRS) opowiedziała o kulisach zakupu obrazu oraz przedstawiła sylwetkę Maxa Makowskiego. Anna Szlązak (Muzeum KUL) przybliżyła twórczość portretową Norblina w Polsce oraz przedstawiła fragment nieznanych listów Norblinów do K. Skarżyńskiego, w których m.in. wspominany był okres iracki. Marek Wiatrowicz (MRS) przypomniał zaś o portretach indyjskich władców, które Norblin malował na zamówienie w różnych częściach tego kraju.

Wystawa portretów w Stalowej Woli potrwa do 19 sierpnia 2018 r. Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, fot. Grzegorz Wołoszyn.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wpisy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Urodziny artysty

  1. Wiesław Kaczmarek pisze:

    Dziękuję za szereg interesujących informacji zaprezentowanych na tym spotkaniu, o działalności S. Norblina w Iraku i w Indiach. Niestety mało jest archiwaliów z tego okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *