USA


 

STANY ZJEDNOCZONE – SAN FRANCISCO 1946-1952

W 1946 r. Norblinowie wraz synem Andrzejem (Andrew) osiedli w Stanach Zjednoczonych, pod San Francisco. Norblin pracował w firmie dekoratorskiej, a także podejmował się zleceń portretowych. Maluje m.in. prezesa Banku Ameryki Amadeo Pietro Gianniniego, który umiera przed ukończeniem obrazu. Powstaje także wizerunek gen. Douglasa MacArthura (według wspomnień rodzinnych jedna z wersji obrazu wisiała w amerykańskim Pentagonie). Z dokumentów i zdjęć archiwalnych wiemy, że powstawały m.in. portrety Ignacego Paderewskiego (obraz znajduje się w Konsulacie Polskim w Chicago), Winstona Churchilla, a także Aleksandra Lednickiego – pierwszego polskiego reprezentanta w rosyjskiej Dumie.

scan0034(U)

Artysta w swojej amerykańskiej pracowni /z archiwum rodzinnego.

Niestety gorsze warunki życia, choroba oraz postępująca utrata wzroku uniemożliwiają Norblinowi pełną sprawność – w 1952 r. popełnia samobójstwo. Odtąd rodzinę utrzymuje Lena Żelichowska, pracując w salonie kosmetycznym. Umiera w 1958 r. Prace Stefana Norblina, które powstały w USA zostały rozproszone lub zniszczone. Zachowało się ich niewiele, zazwyczaj portrety oraz kilka płócien przywiezionych jeszcze z Indii, prezentowanych m.in. na wystawie w Bombaju w 1944 r. Wiele dzieł znajduje się w zbiorach prywatnych. Do dziś część obrazów przechowuje The Polish Arts and Culture Foundation. Kilkanaście plakatów Norblina posiada Muzeum Polskie w Chicago.

Syn Andrew Norblin (ur. 1944 r.), jak sam twierdzi talent odziedziczył po matce (choć w rodzinie Norblinów także nie brakowało muzyków). Poszedł w swoich zainteresowaniach w stronę muzyki i do dziś jest uznanym wirtuozem gitary klasycznej. Koncertował m.in. z legendarnym zespołem The Comets Billego Halleya i trafił do kanadyjskiego Hall of Fame muzyki w stylu „rocka billy”.

Jedna odpowiedź na „USA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *