Indie


INDIE 1941-1946

„Marzę o malowidłach ściennych, wielkich freskach.”  Stefan Norblin, 1936

 Marzenia artysty o wielkich realizacjach malarskich miały się przewrotnie spełnić zaraz po wybuchu II wojny światowej. Norblinowie zdecydowali się wyjechać. Długa wędrówka przez Rumunię, Turcję, Irak także zaowocowała malarstwem portretowym. Jeszcze w Iraku  Stefan Norblin maluje portrety irackiej rodziny królewskiej oraz członków brytyjskiego korpusu dyplomatycznego m.in. ambasadora Basila Newtona. Ten ostatni zorganizował Norblinom wizy do Indii i tak w 1941 r. trafiają do Bombaju (obecnie Mumbai).

king Faisal I

Król Iraku, Faisal I (1885-1933), obraz Stefana Norblina; zdjęcie z archiwum A. Norblina.

 

Pierwsze zlecenie w Indiach artysta otrzymał w 1943 r. – wykonał dekoracje wnętrz pałacu należącego do mahara­dży Lakhdhirji Sir Waghji, w mieście Morvi (obecnie Morbi). Połączenie tzw. „indian style” ze stylistyką europejskiego art déco dało oryginalny efekt. Kolejnym miejscem, które Norblin ozdobił była rezydencja Ramgarh maharadży Kamakshyi Naraina Singha w Patnie, w stanie Bihar. Artysta zdobył sobie wówczas duże uznanie, co zaowocowało jego indywidualną wystawą w galerii Sir Cowasji Jehangir Hall w Bombaju w 1944 r. W tym samym roku rodzi się syn Norblinów – Andrzej Piotr.

bombaj

Otwarcie wystawy Stefana Norblina w Bombaju, 1944. Zdjęcie z archiwum A. Norblina.

Kolejne, olbrzymie tym razem zlecenie otrzymuje Norblin w Jodhpur w Rajasthanie, w nowo powstającym wielkim pałacu Umaid Bhawan (projektu angielskiego architekta H. V. Lanchestera). Jest to jeden z największych dwudziestowiecznych pałaców na świecie (210 metrów długości, 111 metrów szerokości i 347 pokoi). Maharadża Umaid Singh zlecił wówczas Stefanowi Norblinowi wykonanie malowideł ściennych, a także wielkoformatowych kompozycji na płótnach oraz portretów.
Dodatkowo Norblin sprawdził się jako projektant wnętrz oraz mebli. Zamówione bowiem przez maharadżę meble z londyńskiej formy „Maples” zatonęły w transporcie, wtedy zwrócono się do artysty o zaprojektowanie także nowego umeblowania. Zachowane projekty nowoczesnych wnętrz pałacowych przechowywane są w Muzeum w Jodhpur.Realizacje w Jodhpur były jednymi z najbardziej wyszukanych rozwiązań w dziedzinie nowoczesnego hinduskiego projektowania wnętrz pałacowych.
Uzupełnieniem tej ogromnej pracy twórczej była dekoracja pałacyku myśliwskiego nad jeziorem Sardar Samand, niedaleko Jodhpur.

22 sierpnia 1946 r., na statku „General W. H. Gordon” rodzina Norblinów opuszcza Indie, udając się do Stanów Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *